Sistematika morskih kornjaca


Zelve su prema gradi oklopa podijeljene u dvije skupine (porodice), lako prepoznatljive vec na prvi pogled:

Prave zelve (por. Cheloniidae). Rebrane kosti prosirene, prekrivene roznatim plocama, koje tvore gornji dio oklopa (karapaks). Karapaks od zuckasto-smede do smede-zelene boje. Zastupljene sa ukupno sest vrsta.

Usminjace (por. Dermochelydae). Danas zivuca samo jedna vrsta, sedmopruga usminjaca. Osnovna boja oklopa crna, cesto sa svjetlijim pjegama boje; na oklopu sedam uzduznih grebena presvucenih kozom.
Najveca morska kornjaca.

Vrste porodice Cheloniidae i osnovni podaci o njihovoj biologiji

Sa karapaksom duzine do 70 cm, od smeckasteo-sive do maslinasto-zelene boje ubraja se u manje zelve. Karnivorna je vrsta, hrani se uglavnom rakovima. Pari se u meksickom zaljevu. U Europskim vodama biljezeni uglavnom subadultni primjerci. Rijetko prelazi Atlantik i nije cesta u europskim vodama; zabiljezena uz obale Engleske, i Azora. Za mediteran nema sigurnih nalaza. Nije zabiljezena u Jadranu. Poznata u Meksickom zaljevu, te sjeverno uz atlantsku obalu Amerike. Najveca gnijezdilista u Meksiku.

Karapaks ovalan; jedina vrsta sa 6 ili vise pari rebranih ploca. Sa duzinom do 45 cm, te masom do 70 kg ubraja se, zajedno se prethodnom vrstom u manje zelve. Boja oklopa je maslinasto-zelena, bez ocitijih znamenja. Jedna od najneistrazenijih vrsta; vjerojatno herbivorna. Vrlo eksploatirana uz pacificku obalu Meksika zbog koze i ulja. Gnijezdilista na obalama Francuske Gvajane i Surinama. Nema nalaza u Jadranu ni Mediteranu. Vrlo rijetka sjeverno od 13o N. Obitava u Indijskom, Pacifickom i djelovima Atlantskog oceana.

Karapaks do 95 cm duzine, lako prepoznatljiv po preklapanju ploca (osim kod vrlo starih jedinki) karapaksa. Uglavnom tropska vrsta. Ishrana se zasniva na skoljkasima, rakovima, meduzama. Gnijezdi svega na nekoliko mjesta u Meksickom zaljevu, Gvineji i Seychelly otocju. Zbog sjajnog oklopa dosta iskoristavana. Rasprostranjena u tropskim podrucjima Atlantskog, Pacifickog i Indijskog oceana. Rijetka u europskim vodama, zabiljezena uz tursku obalu egejskog mora. Za Jadran ne postoje nalazi.

Od svih ostalih zelvi porodice Cheloniidae razlikuje se po uleknucu karapaksa. Oklop je maslinasto-zelene boje, a ploce koje ga pokrivaju su vrlo tanke i uljne. Obitava u vodama oko Australije i Novog Zelanda, gdje i gnijezdi. Ne zalazi u europske vode, te nije zabiljezena u Jadranu.