Taksonomske referentne jedinice 

Osnovna taksonomska referentna jedinica za kartiranje rasprostranjenosti je, uglavnom, vrsta ili, ovisno o pristupu, podvrsta. Prigodna obrada osigurava prikaz rasprostranjenosti svih podvrsta jedne vrste na istoj karti, ili ako je to potrebno, viših taksonomskih kategorija. Standardni popisi flore ciljanog područja sadrže, prema tome, entitete koji se kartiraju. Tako, npr., za potrebe kartiranja flore flore Europe (JALAS & SUOMINEN 1972-1991) sama Floea Europaea (TUTIN et al. 1964-1980, 1993) predstavlja taksonomsku okosnicu. Za potrebe kartiranja flore srednje Europe, taksonomska okosnica je "Liste der Gefäßpflanzen Mitteleuropas" (EHRENDORFER 1967, 1973). Slično je i s pripremama ili izradom nacionalnih atlasa, npr. V. Britanije, Njemačke (AHLMER & BERGMEIER 1992, WIßKIRCHEN 1993), Švicarske (LINDACHER 1995) i dr.

Za potrebe kartiranja (a i u drugim prilikama) uobičajeno je uvođenje nezvanične taksonomske kategorije agregata (ili kompleksa) za skupine malih vrsta, i to u dva slučaja: (1) kada su vrste taksonomski jasne ali su teške za determinaciju i (2) kada su potrebna bolja taksonomska rješenja, ali su agregati nužni kao privremena. U rijetkim slučajevima popisi sadrže samo agregate bez formalnog popisa vrsta (npr. Taraxacum, EHRENDORFER 1973:269). Ovakva solucija pogodna je za područja sa slabije poznatom florom, a uz mogućnost ispravljanja liste i pripadnih kodova nakon taksonomskih revizija.

U novije vrijeme, izrada referentnih popisa flore dosegao je i globalne razmjere u popisima rodova i porodica na svjetskoj razini (BRUMMITT 1992, GREUTER 1993), te popisu vrsti svijeta (GOVEARTS 1996).

Izbor dijela taksonomskih referentnih jedinica (prema stanovitim kriterijima) koje se kartiraju ovisi o potrebama i mogućnostima. Takvi selektivni atlasi uključuju npr., samo korovne vrste, dendrofloru od komercijalnog interesa, farmaceutski značajne svojte, alergogene svojte i sl. Međutim, većina atlasa nacionalnih flora Europe obuhvaćaju cijelu floru zemlje. Popisi flore za primjenu u kartiranju moraju biti opremljeni kodovima svojti za potrebe računalne obrade podataka i/ili jedinstvenim kraticama imena za izradu terenskih popisa i razradom kritičnih agregata.

Kodovi i kratice
Geografske referentne jedinice