PARK PRIRODE LONJSKO POLJE

Park prirode Lonjsko polje u geografskom smislu obuhvaca Lonjsko i Mokro polje s pojasom sela uz lijevu obalu Save. Park prirode proglasen je 6. 3. 1990.g.

On obuhvaca prostor povrsine od 50.650 ha. To je prostor izmedju Siska i Nove Gradiske. Sjevernu granicu cini autoput Zagreb-Slavonski Brod, odnosno sjeverni nasip retencije, a juznu granicu rijeka Sava.

Posebnost i vrijednost Lonjskog polja temelji se na tri kljucna elementa: poplave, prostranost i zivot stanovnistva u skladu sa prirodom.

Najvece bogatstvo s ekoloskog i gospodarskog stanovista predstavljaju sume koje prekrivaju 60% parka. U ekosistemima tih suma uspijeva hrast luznjak Quercus robur L., a uz njega pridolazi poljski jasen.

Park prirode Lonjsko polje predstavlja jedno od najvrednijih faunistickih podrucja Europe, posebno u odnosu na ornitofaunu. Ovdje je zabiljezeno 239 vrsta ptica, od kojih je vise od 130 gnjezdarica. Uocene su dvije svijetski ugrozene vrste: orao stekavac i prdavac prepelicar i preko 30 gnjezdackih vrsta ugrozenih u europskim razmjerima: zlicarka, crna roda, orao kliktas...

Posebnu vrijednost parku prirode daju dva ornitoloska rezervata, Krapje Djol i Rakita. U ornitoloskom rezervatu Krapje Djol povrsine svega 25 ha gnjezdi mjesovita kolonija caplji i zlicarki.