Diskusija i zakljucci

Faunisticka analiza

Analizom literaturnih podataka i pregledom entomoloskih zbirki HPM-a, utvrdili smo za faunu danjih leptira Velebita 117 vrsta, sto cini 65 % hrvatske faune za koju je utvrdeno 186 vrsta (LORKOVIC, 1989, 1993; LORKOVIC ET AL., 1992; SALA & BOLLINO, 1994).
U svrhu odredivanja stupnja istrazenosti faune Velebita broj registriranih vrsta ne kazuje nam mnogo. Stupanj istrazenosti kao i potencijalni broj vrsta u velebitskoj fauni moguce je odrediti samo na temelju komparacije tih podataka s podacima o nekom drugom po mogucnosti prostorno, klimatski i ekoloski, sto slicnijem podrucju koje je faunisticki veoma dobro poznato. Zbog specificnosti Velebita, koje se ocituju u spomenutim ekoloskim, vegetacijskim, klimatskim i geomorfoloskim karakteristikama koje uvjetuju diferencijaciju stanista i faune u visinskom i horinzotalnom smjeru, na podrucju Republike Hrvatske ne raspolazemo adekvatnim podrucjem za takvu komparaciju. U nedostatku toga, navest cemo podatke za tri podrucja koja po stupnju istrazenosti faune Rhopalocera pripadaju najbolje poznatima na prostoru nase Republike: Podravina, izrazito nizinski kraj uz rijeku Dravu, sire podrucje Zagreba (ukljucujuci i niza juzna podrucja Medvednice), te Gorski kotar koji je po svojim osobinama najslicniji prostoru Velebita, posebice njegovom sjevernom i srednjem dijelu.
U fauni Podravine utvrdeno je 108 (KRANJCEV, 1985: LORKOVIC, 1993; LORKOVIC et al. 1992) Zagreba 134 (LORKOVIC, 1993; MLADINOV, 1980), a Gorskog kotara 123 vrste dnevnih leptira (KUCINIC, et al. 1994). Iz tih podataka, a uzimajuci u obzir sve spomenute faktore (ekoloske, vegetacijske, geomorfoloske), vidljivo je da velebitska fauna, koja bi morala biti bogatija od faune svih triju spomenutih podrucja, nadmasuje po broju taksona jedino faunu Rhopalocera Podravine, sto navodi na zakljucak o njenoj nedovoljnoj istrazenosti.
Komparacija izmedu sastava faune Rhopalocera Zagreba i Velebita ukazuje na nekoliko zanimljivih cinjenica. Prva se ocituje u tome sto su upravo gorske planinske livade sa specificnom faunom Rhopalocera znacajka koja nedostaje u fauni leptira Zagreba. Tako npr. iz roda Erebia, karakteristicnog upravo za planinska livadna stanista, na podrucju Zagreba nedostaje devet velebitskih vrsta, a jedina zabiljezena E. aethiops D. & S. utvrdena je i na Velebitu (nije karakteristicna za montana stanista). Upravo tih devet taksona segment su koji obogacuju velebitsku faunu tako da je relano sto ona broji vise vrsta od zagrebacke. S druge strane, mozda ce na ovoj planini nedostajati neki faunisticki termofilniji elementi, posebice iz porodice Lycaenidae koji su zabiljezeni na sirem podrucju Zagreba, a nedostaju i u fauni Gorskog kotara (MLADINOV, 1980). Primorska padina Velebita s jacim utjecajem mediterana pruza mogucnost nalaza nekog od tih taksona, za razliku od Gorskog kotara gdje to nije slucaj. Sto se tice Podravine i Gorskog kotara, prvo je podrucje najsiromasnije vrstama zbog odredenog broja stanista higrofilnijeg karaktera koji uglavnom ne pogoduju razvoju Rhopalocera, kao i zbog nedostatka faunisticki bogatih brdskih i planinskih biotopa, koji su djelomicno zastupljeni na Medvednici, a izrazito dominiraju na prostorima Gorskog kotara i Velebita. Gorski kotar najslicniji je Velebitu (posebice njegovim sjevernim dijelovima i sjevernoj ekspoziciji), ali za razliku od velebitskog podrucja utjecaj Mediterana na njegovu faunu i odredeno obogacivanje mediteranskim vrstama znatno je manje tako da bi njegova fauna s tog aspekta morala biti siromasnija od velebitske. Upravo stoga realno je ocekivati za faunu Rhopalocera Velebita nalaz jos dvadesetak do tridesetak vrsta, cime sadasnje stanje istrazenosti obuhvaca 80 - 90 % potencijalne faune dnevnih leptira. Obogacivanje velebitske faune uvjetovano je s jedne strane planinskim vrstama koje naseljavaju njegove gorske predjele (npr. rod Erebia, Parnassius apollo L.,..), a s druge tipicnim mediteranskim elementima koji se nalaze samo uzduz obale Jadrana i ne zalaze dublje u unutrasnjost kontinenta (Gonepteryx cleopatra L., Melanargia larissa Gey.,..). Sto se tice odnosa broja vrsta registriranih u fauni Velebita i Hrvatske (Tab. 3), najmanji postotak zabiljezen je za porodice Hesperiidae i Lycaenidae (50, odnosno 60 % hrvatske faune), tako da se iz tih porodica moze ocekivati nesto veci broj novih vrsta u velebitkoj fauni.
Najveca vrijednost Velebita kao jedinstvenog prostora ogleda se u velikom broju razlicitih tipova stanista, sa izuzetno bogatom florom i faunom. Takove karakteristike uvjetovane su prvenstveno geomorfoloskim i geografskim karakteristikama koje dovode do djelovanja razlicitih klimatskih i ekoloskih faktora. Raznolikost faune dnevnih leptira dobar je pokazatelj ne samo raznolikosti stanista, nego i stupnja njihovog ocuvanja. Djelovanje covijeka posebice putem intenzivne poljoprivrede rezultira velikim degradacijskim promjenama koji uzrokuju nestajanje i osiromasenje autohtone flore i faune. Od sva cetiri spomenuta podrucja, upravo je Velebit prostor na kome su ti procesi najmanje izrazeni, sto takoder doprinosi sa gore spomenutim navodima (velika povrsina koju zauzima, diferenciranost stanista, utjecaju razlicitih tipova klime) vecem bogatstvu njegove faune u odnosu na ostala tri. Vazno je napomenuti kako je podatak o velikom broju vrsta zabiljezen u fauni Rhopalocera sireg podrucja Zagreba (MLADINOV, 1980) relativan, jer se odnosi u pravilu na rezultate istrazivanja leptira izvrsenih prije vise od 50 godina tako da ustvari oslikava stanje faune u tom razdoblju. Komparativna istrazivanja pokazala bi danasnje stanje faune toga podrucja i velicinu promjena u sastavu faune uvjetovanu antropogenim djelovanjem.
Sto se tice pojedinih dijelova Velebita, najveci broj vrsta registriran je u fauni Sjevernog (100), a znatno manji u faunama Srednjeg (67) i Juznog (60) Velebitu (Tab. 2, 3). Ti podaci ne ukazuju toliko na razlike u bogatstvu i faunistickom sastavu, nego prvenstveno na znatno manji stupanj istrazenosti Rhopalocera Srednjeg i Juznog Velebita. Na tim prostorima nisu zabiljezene ni neke posve uobicajne vrste koje su sigurno elementi njihovih fauna: Papilio machaon L., Gonepteryx cleopatra L., Inachis io L., Melanargia larissa Gey. i dr., tako da mozemo zakljuciti kako istrazenost tih podrucja iznosi tek oko 50 %, sto je znatno manje nego za Sjeverni Velebit (oko 90 %). Na podrucju Nacionalnog parka "Paklenica" (Juzni Velebit) zabiljezena je samo 21 vrsta (manje od trecine potencijalne faune) sto ukazuje na veliku neistrazenost Rhopalocera tog jedinog Nacionalnog parka na prostoru Velebita.
Za pet vrsta: Leptidea morsei major Grund., Minois dryas Scop., Melitaea didyma Esp., Brenthis daphne D. & S., i Coenonympha oedipus Fab. (Tab. 2) postoje podaci samo iz Centralne zbirke. Za te primjerke leptira nismo mogli utvrditi na kojem su podrucju Velebita prikupljeni jer se na entomoloskim etiketama kao lokalitet nalaza navodi samo "Velebit". U buducim istrazivanjima potrebno je utvrditi tocnije areale ne samo za te vrste nego i za cjelokupnu faunu Rhopalocera Velebita. Takvi podaci bili bi dobra osnova za analiticki uvid u faunisticku i zoogeografsku diferenciranost Rhopalocera na sjevernoj ili juznoj ekspoziciji, sjevernim ili juznijim dijelovima Velebita, kao i sa porastom nadmorske visine.
Duzina Velebita od gotovo 150 kilometara uvjetuje da se ta planina jednim svojim krajem priblizava znatnijem utjecaju planinskih podrucja Srednje Europe (djelovanje Alpa preko podrucja Gorskog kotara), a drugim se prostire dublje na jug ulazeci u podrucje izrazitijeg djelovanja mediterana, sto dovodi do velikih vegetacijskih, floristickih i faunistickih razlika izmedu tih podrucja. Istrazivanja faune montanih Rhopalocera Hrvatske (MLADINOV & LORKOVIC, 1985) ukazuju na faunisticku diferenciranost posebice Sjevernog i Srednjeg u odnosu na njegov Juzni Velebit. Kao najbolja ilustracija moze nam posluziti analiza roda Erebia specificnog za visokoplaninska podrucja (MLADINOV & LORKOVIC, 1985). Na podrucju Velebita zabiljezeno je 9 vrsta iz tog roda od kojih na Sjevernom i Srednjem dolaze: E.euryale Esp., E.epiphron Knoch i E.pronoe Esp., na juznom: E.gorge Hbn. i E.ottomana (Tab. 3), dok vrste E.ligea L., E.euryale, E.melas i E.oeme dolaze u sva tri podrucja Velebita (MLADINOV & LORKOVIC, 1985). Iznesena analiza ukazuje na veliki stupanj slicnosti faune roda Erebia na podrucju Sjevernog i Srednjeg (iste vrste zastupljene su u oba podrucja) u odnosu na Juzni Velebit, sto je uvjetovano znatno slicnijim karakteristikama koje vladaju na Sjevernom i Srednjem u odnosu na Juzni Velebit. Te ekoloske, floristicke i vegetacijske znacajke dominantno utjecu na sasatv i strukturu faune Rhopalocera. Ovom analizom nije obuhvacena E. aethiops koja nije tipican planinski element. Ta vrsta dolazi izmedu 300 i 1800 m (HIGGINS & RIELY, 1993) tako da se moze naci i u mnogim nizim dijelovima na prostoru Hrvatske. Iz spomenutog roda na podrucju Velebita medu najzanimljivije predstavnike Rhopalocera izdvajaju se dvije podvrste: E. gorge vagana Lor. i E. ottomana balcanica Rbl. Prva endemska podvrsta zabiljezena je samo na uskom visinskom podrucju (stotinjak metara) od Babinog Kuka do Vaganjskog vrha (jedini nalaz E. gorge u Hrvatskoj), a druga se od ostalih populacija istog subspecijesa dinarskog krsa razlikuje odredenim morfoloskim karakteristikama tako da je MLADINOV & LORKOVIC (1985) oznacuju kao populacija velebitana. Montane vrste leptira cesto imaju mozaicne areale sastavljene od odijeljenih populacija. Takav tip geografske izoliranosti dovodi do specijacijskih procesa koji rezultiraju nastajanjem novih varijeteta, subspecijesa i poluvrsta, a u daljnjem razdoblju geografske i geneticke izoliranosti i speciesa. Na podrucju Europe upravo rod Erebia najkarakteristicnije oslikava takova zbivanja, koja su uvjetovala da je to najbrojniji europski rod danjih leptira sa preko 40 opisanih vrsta (najcesce mali areali, planinska podrucja).
Od tri novoutvrdene vrste u posljednjih nekoliko godina u fauni Rhopalocera Hrvatske (Colias erate LORKOVIC et al. 1992; Leptidea reali LORKOVIC 1993; Zeryntia crisyi SALA & BOLLINO, 1994), na podrucju Velebita mozemo ocekivati jedino vrstu L. reali Reiis. sibling speciesa L. sinapis L. Sto se tice C. erate Esp., ovaj je stepski element pronaden do sada samo na podrucju Podravine i Baranje gdje je dospio u svojim migracijskim letovima (postoji mogucnost da na tim podrucjima i prezimljuje, posebice za blagih zima), a Z. cerisyi je pronadena samo u Makarskoj gdje je ta izolirana populacija (najbliza se nalazi nedaleko Mostara) opisana kao nova podvrsta ssp. dalmacijae Sala & Bol. (SALA & BOLLINO, 1994). Za obje te vrste malo je vjerojatno da bi se pojavile na podrucju Velebita (posebice C. erate Esp.). U iducim bi istrazivanjima posebnu pozornost trebalo obratiti leptirima iz roda Maculinea (registrirane su arion i alcon) koji u europskoj fauni pripadaju najrjedim i najugrozenijim vrstama. Podatak o nalazu M. alcon pod Kozjakom (coll. Gusica) posebice je zanimljiv jer se novijim taksonomskim istrazivanjima potvrdilo da su donedavno dvije podvrste: M. alcon alcon D. & S. i M. alcon rebeli Hirs. zasebne vrste koje je moguce razlikovati samo nalazom ovipozicijske biljke na koju zenka polaze jaja (rod Gentiana), a koja je specificna za svaku vrstu. Analizom populacije leptira na tom lokalitetu i nalazom ovipozicijske biljke, moci ce se sa sigurnoscu utvrditi o kojoj se vrsti radi. Upravo stoga sto na podrucju Velebita nije zabiljezena ovipozicijska biljka alcona, G. pneumonanthe (FORENBACHER, 1989; SUGAR et al., 1994) u nasem prikazu ovaj je species stavljen pod znak upitnika (Tab. 2). Prije ce biti da se ovdije radi o M. rebeli kojoj je ovipozicijska biljka G. cruciata (KOCKELKE et al., 1994) a koja se navodi u flori Velebita (FORENBACHER, 1989). Za boravka na Sjevernom Velebitu 16.VII.1995. godine pronasli smo na dva izdvojena lokaliteta (Oltari i Krasno) nekoliko desetaka primjeraka te bijlke, sa jajima leptira. U prikazu razultata ovaj nalaz nismo uzeli u obzir jer smo na spomenute lokalitete dosli malo preksano tako da nismo zabiljezili odrasle leptire. Kao i u gore spomenutom slucaju i ovdje se najvjerojatnije radi o M. rebeli.
Na kraju ovoga faunistickog osvrta mozemo zakljuciti da je poznavanje faune dnevnih leptira Velebita relativno dobro, premda se moraju uciniti jos znatna dodatna istrazivanja posebice na prostoru Srednjeg i Juznog Velebita. Prava analiza faunistickih i zoogeografskih karakterisitika tog izuzetnog i na podrucju Hrvatske jedinstvenog prostora moci ce se izvrsiti tek nakon tih dodatnih istrazivanja, no vec i ovakvi nepotpuni podatci ukazuju na znacajne faunisticke razlike i vecu diferenciranost Sjevernog i Srednjeg u odnosu na Juzni Velebit (npr. rod Erebia), uzrokovanu razlicitim stupnjevima slicnosti ekoloskih faktora koji vladaju izmedu tih podrucja. Posebno detaljna faunisticka istrazivanja trebalo bi provesti unutar Nacionalnog parka "Paklenica", specificnog zivotnog prostora na podrucju Velebita.

Porodice i broj vrsta Rhopalocera Hrvatske i Velebita
PorodicaHrvatskaVelebitSjevern i VelebitSrednji VelebitJuzni Velebit
Papilionidae
Pieridae
Lycaenidae
Libytheidae
Riodinidae
Nymphalidae
Satyridae
Hesperiidae
7
20
50
1
1
42
43
22
5
14
29
1
-
26
32
10
5
13
25
1
-
22
25
9
3
10
13
1
-
16
20
4
3
7
17
-
-
9
21
3
UKUPNO1861171006760

Zoogeografska analiza

Zoogeografska analiza (Tab. 4) ukazuje na dominantan postotak eurosibirskih elemenata u fauni Velebita, sto je zbog polozaja i ekoloskih karakterisitika te planine i za ocekivati (veci utjecaj kontinentalne i planinske klime). Ona je u skladu s rezultatima slicnih istrazivanja faune Rhopalocera na podrucju Gorskog kotara (MLADINOV, 1971; KUCINIC et al. 1994) na kojima je dominantan utjecaj kontinentalne i planinske klime. Visok postotak orijentalnih i mediteranskih vrsta (28.8%) uzrokovan je utjecajem Mediterana na to podrucje. Prema novijim zoogeografskim istrazivanjima (VARGA, 1977) medu mediteranskim elementima postoji nekoliko skupina Rhopalocera. U primorskom pojasu Velebita dolaze tipicne mediteranske vrste ciji se uski areali protezu samo uzduz obale: Gonepteryx cleopatra L., Tarucus balkanicus Frr., Polygonia egea Cra., Melanargia larissa Gey., Hiparchia syriaca Stgr., kao i one koje predstavljaju mediteranske elemente, ali za razliku od prethodno spomenutih, ulaze dublje u kontinent gdje njihovi cjeloviti areali (podrucje Mediterana) poprimaju mozaican oblik: Artogeia mannii May., Artogeia ergane Gey..., a same populacije brojcano postaju manje. Kod zogeografskih komparacija mora se voditi racuna o migracijskim procesima izrazenih kod nekih vrsta leptira koji zalaze veoma doboko u unutrasnjost Europe (Colias crocea Four.), ali tamo ne prezive zimsko razdoblje pa nisu autohtoni elementi faune tih podrucja. Slicnu pojavu mozemo zabiljeziti i na planininskim podrucjima Mediterana (Biokovo, Velebit) gdje zbog dnevnih migracija, ponekad potpomognutih i strujama vjetrova, neke vrste mozemo naci na visinama na kojima inace ne dolaze, odnosno nemaju cjeloviti zivotni ciklus (Gonepteryx cleopatra L., Melanargia larissa Gey..). Kod zoogeografskih analiza ti se momenti moraju uzimati u obzir jer u manjoj mjeri utjecu na promjenu prirodnog sastava zoogeografskih elemenata tih podrucja.
Uvid u zoogeografski sastav Rhopalocera Sjevernog, Srednjeg i Juznog Velebita (Tab. 4) kod ovog stupnja istrazenosti ne ukazuje na znacajnu diferenciranost uvjetovanu razlicitim stupnjem dijelovanja kontinentalne i mediteranske klime. Detaljnija zoogeografska analiza (VARGA, 1977), koja bi obuhvatila visinsku i horinzotalnu razdiobu, promjenu zoogeografskih kartakteristika, kao i odredivanje dodirnih i prijelaznih podrucja izmedu pojedinih tipova zoogeografske pripadnosti, bit ce temom sveobuhvatne analize nakon dodatnih istrazivanja i upotpunjavanja do sada poznatih podataka.

Zoogeografska analiza faune Rhopalocera Velebita
Zoogeografska pripadnostVelebitSjeverni VelebitSrednji VelebitJuzni Velebit
AL
AT
BA
ES
EU
HA
KO
ME
OR
TR< br>
3 (2.6%)
2 (1.7%)
1 (0.9%)
68 (58.0%)
4 (3.4%)
3 (2.6%)
1 (0.9%)
15 (12.8%)
18 (15.4%)
2 (1.7%)
3 (3.0%)
2 (2.0%)
1 (1.0%)
54 (54%)
4 (4.0%)
3 (3.0%)
1 (1.0%)
14 (14.0%)
16 (16.0%)
2 (2.0%)
3 (4.5%)
-
1 (1.5%)
39 (58.2%)
3 (4.5%)
1 (1.5%)
1 (1.5%)
7 (10.4%)
11 (16.4%)
1 (1.5%)
1 (1.7%)
-
-
35 (58.2%)
3 (5.0%)
1 (1.7%)
-
4 (6.7%)
15 (25.0%)
1 (1.7%)
UKUPNO117 (100%)100 (100%)67 (100%)60 (100%)


DNEVNI LEPTIRI VELEBITA (Povratak na prvu stranicu)