O istrazivanjima morskih kornjaca u Jadranu


Povijest istrazivanja morskih kornjaca u Jadranu

Iako je Jadransko more jedno od manjih, biologija i ekologija ovih zivotinja u njemu potpuno je nepoznata. Osim nekoliko sporadicnih pojedinacnih podataka u literaturi i muzejskim katalozima do sada nije postojao niti jedan sustavan rad o zelvama u akvatoriju istocnog dijela Jadrana. Prve podatke daju nam STOSSICH (1880), ERBER (1864) I KOSIC (1894), navodeci tri vrste: glavatu zelvu (Caretta caretta), zelenu (golemu) zelvu (Chelonia mydas) i sedmoprugu usminjacu (Dermochelys coriacea). Sve do danas vise autora spominju navedene vrste, biljezeci glavatu zelvu kao ucestalu u Jadranu (KOLOMBATOVIC, 1881; 1882). Prve detaljnije podatke o morskim kornjacama daju LAZAR & TVRTKOVIC (1995), za akvatorij istocnog dijela Jadrana.

O projeku istrazivanja morskih kornjaca u Jadranu

U organizaciji strucnjaka Zooloskog odjela Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, a u suradnji sa oceanografskim institutima, akvarijima, prirodoslovnim muzejima i brojnim volonterima u Hrvatskoj je 1993 pokrenut Projekt istrazivanja morskih kornjaca u Jadranu.
Nosioc znanstvenog programa je Zooloski odjel Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Voditelji znanstvenog istrazivanja su dr. Nikola Tvrtkovic i Bojan Lazar kao koordinator Projekta, a u istrazivanje su ukljuceni:
- dr. sci. Dusan Zavodnik, Centar za istrazivanje mora Rovinj Instituta R. Boskovic, baza Projekta za sjeverni Jadran;
- dipl.ing. Mauricio Stipcevic, Prirodoslovni odjel Gradskog muzeja u Zadru, baza Projekta za srednji Jadran;
- mr. sci. Armin Palaoro, Oceanografski institut u Splitu, baza Projekta u juznom Jadranu,
te:
- prof. dr. Antonieta Pozar-Domac, Katedra za oceanografiju Zoologijskog zavoda Prirodoslovno- matematickog fakulteta Sveucilista u Zagrebu, savjetnik Projekta;
- mr. sci. Darko Kovacic, Katedra za kraljesnjake Zoologijskog zavoda PMF-a u Zagrebu, savjetnik Projekta;
- dipl.ing. Guido Piassevoli, Prirodoslovni muzej u Splitu.

Da bi olaksali istrazivanje i obradu podataka, akvatorij istocnog Jadrana podjeljen je u tri cjeline: sjeverni Jadran: predstavlja podrucje sjeverno od crte Zadar - Ancona, srednji Jadran koji se proteze izmedu crte Zadar - Ancona na sjeveru i crte Ostri rt -Monte Gargano na jugu, te juzni Jadran, juzno od crte Ostri rt -Monte Gargano.

Istrazivanja provedena u protekle dvije godine bila su usmjerena na dva nivoa:
1. Pregled postojece literature i uvid u zbirke prirodoslovnih muzeja. Pri tome muzejski eksponati bez lokaliteta nalaza ovdje nisu obradeni, iako preparati postoje u zbirkama.
2. Terenska istrazivanja. Najveci broj podataka prikupljen je putem anketa i u kontaktu sa lokalnim pucanstvom (prvenstveno profesionalnim ribarima). Ovaj dio istrazivanja izveden je u suradnji sa znanstvenicima iz oceanografskih instituta, akvarija i muzeja u Hrvatskoj i Sloveniji. Sve vracene ankete su pregledane, a podaci su pod sifrom unijeti u regitracijske liste. Za najveci broj tako prikupljenih podataka nije bilo moguce provesti sigurnu determinaciju do vrste, pa su oni uvedeni na nivou porodice (Cheloniidae). Kako ipak mozemo sa sigurnoscu pretpostaviti da je rijec o glavatoj zelvi, ti su podaci posebno prikazani u poglavlju 2.2.1.
Na taj nacin prikupljeno je oko 1220 novih podataka za akvatorij istocnog Jadrana, te je na temelju njih utvrden slucajni ulov morskih kornjaca u istrazivanom podrucju, kao i mogucnost postojanja podrucja zimovanja zelvi u kanalima Dalmacije. Stoga ce daljnja znanstvena aktivnost projekta biti prvenstveno usmjerena na utvrdivanje postojanja zimovalista u Jadranu.
Svi podaci predstavljeni ovdje publicirani su u casopisu Natura Croatica (LAZAR, B., TVRTKOVIC, N. (1995): Marine Turtles in the eastern part of the Adriatic Sea: Preliminary research. Nat. Croatica, 4 (1): 59 - 74).